Strona Główna BIP Strona Główna
 

Pamięci Poległych poza granicami kraju

IRAK

st.kpr. ndt. Marcin RUTKOWSKI
1 Mazurska Brygada Artylerii im. gen. J. Bema

Służbę wojskową rozpoczął w 2002 r., w 1 Mazurskiej Brygadzie Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie. W 2003 r. zgłosił się do pełnienia służby nadterminowej i został dowódcą drużyny topograficznej. Na wyjazd do Iraku zgłosił się na ochotnika. Zginął 29 lipca 2004 r. w pobliżu m. Mandlul (16 km na północ od bazy w Al Hillah), w wyniku eksplozji miny-pułapki.

 


AFGANISTAN

st. szer. Dariusz TYLENDA
15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy

6 sierpnia, o godz. 8.45 czasu afgańskiego (6.15 czasu polskiego) w południowej części prowincji Ghazni doszło do ataku na siły zadaniowe Zgrupowania Bojowego Bravo. Rebelianci przygotowali zasadzkę na przemieszczajšce się siły zadaniowe Zgrupowania Bojowego Bravo uczestniczšce w afgańsko-polskiej operacji. Doszło do ataku silnym ładunkiem wybuchowym oraz do wymiany ognia. W wyniku wybuchu przydrożnej bomby zgin±ł st. kpr. Dariusz Tylenda, ponadto rany odniosło 5 polskich żołnierzy. St. kpr. Dariusz Tylenda. Służył w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Miał 31 lat. Pozostawił żonę i dziecko.

 


AFGANISTAN

sierż. Kazimierz KASPRZAK
15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym

27 września, w godzinach porannych w wyniku ran odniesionych podczas eksplozji przydrożnego ładunku wybuchowego zmarł sierż. Kazimierz Kasprzak. Do zdarzenia doszło w południowo-wschodniej części prowincji Ghazni. Żołnierze Zgrupowania Bojowego Bravo wykonywali patrol bojowy, którego celem było rozpoznanie sytuacji i utrzymanie bezpieczeństwa w patrolowanym terenie. W momencie przemieszczania się patrol został zaatakowany przydrożnym ładunkiem wybuchowym. W wyniku eksplozji ranny został polski żołnierz – dowódca drużyny. Na miejsce zdarzenia wezwano natychmiast śmigłowiec ewakuacji medycznej, który przetransportował rannego do szpitala polowego w bazie Ghazni. Mimo wysiłków lekarzy żołnierz zmarł podczas przeprowadzanej operacji. Sierżant Kazimierz Kasprzak w kraju służył w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Miał 32 lata. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

 


AFGANISTAN

st.szer. Mariusz DEPTUŁA
15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

 

Sierż. Mariusz Deptuła był żołnierzem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. To była jego pierwsza misja. W wojsku służył od 2007 roku. Pośmiertnie mianowany do stopnia sierżanta. Zostawił żonę i córkę. Miał 28 lat.

 


 

AFGANISTAN

st.szer.Krystian BANACH

Sierż. Krystian BANACH służył w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Hetmana W. Gosiewskiego. To była jego pierwsza misja. W Wojsku służył od 2008 r. Był kawalerem. Miał 22 lata.